80. Rocznica Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, będące największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Stało się ono symbolem polskiego heroizmu i umiłowania wolności. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tego wydarzenia.
Święto to zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 9 października 2009 roku, z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jako Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W preambule ustawy podkreślono, że święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy walczyli o wyzwolenie stolicy i przywrócenie niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwiając się niemieckiej okupacji i groźbie sowieckiej niewoli dla przyszłych pokoleń Polaków.
Planowane na kilka dni, powstanie trwało ponad dwa miesiące. Jego celem było wyzwolenie Warszawy spod brutalnej niemieckiej okupacji, trwającej od września 1939 roku. W trakcie 63 dni walk zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Poległo również około 3,5 tysiąca żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne – około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zniszczone. Specjalne niemieckie oddziały przez ponad trzy miesiące systematycznie niszczyły ocalałe budynki. Ponad 15 tysięcy powstańców, w tym 2 tysiące kobiet, trafiło do niemieckiej niewoli.
Dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, o godzinie 17 w całej Polsce zawyją syreny.
Zatrzymajmy się na chwilę, by oddać hołd tym, którzy walczyli za najcenniejszą wartość – wolność.