Gmina Blachownia

Blachownia w gronie gmin objętych korzyściami z modernizacji sieci energetycznej

17 czerwca odbyło się uroczyste oddanie do użytku zmodernizowanej stacji elektroenergetycznej GPZ Herby oraz nowej linii wysokiego napięcia 110 kV relacji Wrzosowa–Herby. W wydarzeniu uczestniczył Wiceburmistrz Blachowni Dariusz Wojciechowski.

Inwestycja zrealizowana przez Tauron Dystrybucję o wartości 57 mln zł ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców regionu. Jak podkreślali przedstawiciele spółki, nowa infrastruktura poprawi niezawodność dostaw energii elektrycznej nie tylko w gminie Herby, ale również na terenie gmin Blachownia, Konopiska i Kochanowice.

Modernizacja obejmowała przebudowę rozdzielni 110 kV na terenie GPZ Herby oraz budowę nowej linii wysokiego napięcia wykonanej w standardzie ponadleśnym, co zwiększy jej odporność na skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Inwestycja została zrealizowana w ciągu blisko półtora roku, a prace prowadzono bez wyłączania stacji z eksploatacji.

Nowa infrastruktura będzie służyć nie tylko mieszkańcom, ale również wesprze zasilanie stacji trakcyjnych PKP obsługujących modernizowaną linię kolejową nr 131, łączącą Górny Śląsk i Częstochowski Okręg Przemysłowy z portami w Gdyni i Gdańsku.

Realizacja przedsięwzięcia stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz rozwoju nowoczesnej infrastruktury energetycznej.

Galeria zdjęć

WhatsApp Image 2026-06-18 at 11.52.27.jpeg WhatsApp Image 2026-06-18 at 11.52.46.jpeg WhatsApp Image 2026-06-18 at 11.53.47.jpeg WhatsApp Image 2026-06-18 at 11.54.08.jpeg WhatsApp Image 2026-06-18 at 11.54.16.jpeg WhatsApp Image 2026-06-18 at 11.54.45.jpeg WhatsApp Image 2026-06-18 at 11.54.55.jpeg
powrót do kategorii
Następny

Pozostałe
aktualności