Blachownia w gronie gmin objętych korzyściami z modernizacji sieci energetycznej
17 czerwca odbyło się uroczyste oddanie do użytku zmodernizowanej stacji elektroenergetycznej GPZ Herby oraz nowej linii wysokiego napięcia 110 kV relacji Wrzosowa–Herby. W wydarzeniu uczestniczył Wiceburmistrz Blachowni Dariusz Wojciechowski.
Inwestycja zrealizowana przez Tauron Dystrybucję o wartości 57 mln zł ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców regionu. Jak podkreślali przedstawiciele spółki, nowa infrastruktura poprawi niezawodność dostaw energii elektrycznej nie tylko w gminie Herby, ale również na terenie gmin Blachownia, Konopiska i Kochanowice.
Modernizacja obejmowała przebudowę rozdzielni 110 kV na terenie GPZ Herby oraz budowę nowej linii wysokiego napięcia wykonanej w standardzie ponadleśnym, co zwiększy jej odporność na skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Inwestycja została zrealizowana w ciągu blisko półtora roku, a prace prowadzono bez wyłączania stacji z eksploatacji.
Nowa infrastruktura będzie służyć nie tylko mieszkańcom, ale również wesprze zasilanie stacji trakcyjnych PKP obsługujących modernizowaną linię kolejową nr 131, łączącą Górny Śląsk i Częstochowski Okręg Przemysłowy z portami w Gdyni i Gdańsku.
Realizacja przedsięwzięcia stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz rozwoju nowoczesnej infrastruktury energetycznej.
