Gala Blachowniańskie Łabędzie 2023 - relacja.
26 maja po raz drugi Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska wyróżniła Statuetkami „Blachowniańskiego Łabędzie” zasłużone dla rozwoju Gminy Blachownia osoby i organizacje.
„Niespełna rok temu zapoczątkowaliśmy piękną inicjatywę nagradzania statuetką Łabędzia wyjątkowych mieszkańców, przedsiębiorców i organizacje z terenu naszej gminy. Pomysł uhonorowania osób które, w sposób szczególny wyróżniają się postawą i zaangażowaniem w działalność na rzecz naszej małej ojczyzny wynika z potrzeby serca i wielkiej wdzięczności. Statuetka „Blachowniański Łabędź” symbolizująca szlachetność, czystość, mądrość jest wyróżnieniem wyjątkowym, gdyż osoby nominowane wskazywane są przez samych mieszkańców naszej gminy.” – mówiła Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska.
Wyróżnieni w tym roku to:
KATEGORIA Pro Publico Bono - działalność społeczna i charytatywna
Pani KARINA CYNKOWSKA
Pani Karina Cynkowska od 2001 roku jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Blachowni. Od 2016 roku pełni funkcję prezesa Zarządu OSP aktywnie realizując zadania statutowe. Dzięki sprawnemu zarządzaniu jednostka OSP Blachownia jest jedną z najlepiej działających w powiecie częstochowskim.
Pani Prezes od kilku lat zaangażowana jest w prowadzenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, w której szeregi wstępuje młodzież z terenu gminy Blachownia. Aktywnie działa jako instruktor – wychowawca na obozach szkoleniowo – wypoczynkowych dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Jest też współorganizatorem gminnego konkursu wiedzy pożarniczej, pikniku „Strażacy dzieciom”. Współpracując z Forum Instruktorów Ratownictwa i Edukacji Drużyn Pożarniczych zabiega o podnoszenie kwalifikacji druhen i druhów OSP w Blachowni.
Chętnie włącza się w Zloty Morsów w Blachowni. Aktywnie uczestniczy w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspiera też akcję „Zapalmy się na niebiesko dla autyzmu”. Zaangażowała się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy, inicjując m.in wiec poparcia dla Ukrainy 26 lutego 2022r. na Placu Niepodległości w Blachowni.
Pani Karina jest ratownikiem WOPR, ratownikiem medycznym, prowadzi także szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Jest wielką pasjonatką sportu. Często ją można spotkać na marszach, biegach oraz imprezach sportowych na terenie całej Polski.
Pani Karina Cynkowska jest osobą empatyczną, kreatywną, cenioną za otwartość i życzliwość, barwną i rozpoznawalną wśród mieszkańców naszej gminy. Zawsze służy pomysłami, radą i nieocenioną pomocą.
KATEGORIA Sport, Turystyka, Zdrowie - działalność sportowa, turystyka i upowszechniająca zdrowy styl życia
Pan KRZYSZTOF BOROWSKI
Pan Krzysztof Borowski jest mieszkańcem naszej gminy i wielkim propagatorem sportu. Od lat reprezentuje Gminę Blachownia na zawodach biegowych krótko i długodystansowych na arenie krajowej i międzynarodowej. Pan Krzysztof stawał na najwyższym podium w zawodach w Toruniu, Ludwikowicach Kłodzkich oraz Belgi, Finlandii i Włoszech.
W swoim dorobku ma 10 medali złotych, 4 - srebrne i 3 - brązowe zdobyte podczas zawodów Masters rangi Mistrzostw Świata oraz Europy. Zajmuje również 10 – te miejsce w rankingu najlepszych zawodników 30-lecia Polskiego Związku Lekkoatletyki Masters.
Pan Krzysztof kilkukrotnie otrzymał również tytuł najszybszego biegacza naszej gminy, stając się tym samym wzorem do naśladowania, któremu chce dorównać każdy inny biegacz. W 2016 roku otrzymał specjalne podziękowania za całokształt osiągnięć od ówczesnego Ministra Sportu i Turystyki – Witolda Bańki.
Jako wielka ikona sportu Gminy Blachownia aktywnie wspiera inicjatywy sportowe, jest m.in ambasadorem Stowarzyszenie „Chce Ci się…?”, zachęcając mieszkańców do aktywnego trybu życia, współorganizując cotygodniowe niedzielne treningi na terenie naszej Gminy.
Pan Krzysztof Borowski dzięki wielkiemu zaangażowaniu i miłości do tego co robi, popularyzuje aktywny tryb życia wśród naszych mieszkańców oraz rozsławia i promuje swoim nazwiskiem naszą małą Ojczyznę.
KATEGORIA Animator Kultury/Edukator Roku – działalność na rzecz upowszechniania kultury i działalność edukacyjna
FUNDACJA „ODDZIAŁ KAWALERII OCHOTNICZEJ IM. PUŁKU 4 – GO UŁANÓW ZANIEMEŃSKICH”
Fundacja „Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich” działa od listopada 2012 roku. Realizuje działania statutowe, którymi są m.in. wskrzeszanie i kultywowanie tradycji Jazdy Polskiej, wspieranie Koła Weteranów Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich i ich rodzin. Podtrzymuje i pielęgnuje też tradycje narodowe, upowszechniając historię Wojska Polskiego. Wspiera dzieci, młodzieży i Polaków, zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie.
W tym roku Fundacja obchodzi 50. rocznicę powstania Drużyny Harcerskiej w Blachowni, która dała początek Oddziałowi. Działalność Oddziału na terenie naszej gminy ma swoje początki już w latach osiemdziesiątych, kiedy to organizowano konkursy na najładniejszy osiedlowy ogród jordanowski. W ramach konkursu wykonano plac zabaw na środku ówczesnego osiedla „Leśna” , który choć w zmienionej formie istnieje do dziś. Członkowie hufca na terenie gminy organizowali liczne festyny. Podczas jednego z nich, drużyna świętując swoje 25-lecie ufundowała dla Gminy Blachownia kuranty, które do dzisiaj rozbrzmiewają z wieży Urzędu Miejskiego w Blachowni.
W roku 2016 Fundacja wspólnie z władzami gminy podjęła inicjatywę uhonorowania lekarza dr Longina Tarnawskiego. Jego nazwiskiem nazwano skwer w centrum Blachowni, na którym zamontowano ławeczkę i pamiątkową tablicę. W 2019 roku z inicjatywy Fundacji na byłym budynku Urzędu Stanu Cywilnego zamontowano tablicę upamiętniającą mieszkańców Blachowni walczących o wolność i niepodległość Polski. Oddział Kawalerii Ochotniczej imienia Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich organizuje wiele imprez dla mieszkańców gminy.
Podejmując działania edukacyjne i patriotyczne poprzez m.in. wystawy, żywe lekcje historii, pokazy, rekonstrukcje, Fundacja wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, przywiązania do historii i tradycji narodowych oraz pielęgnuje pamięć o osobach zasłużonych dla naszej społeczności. Daje piękny przykład kultywowania wartości męstwa, odwagi i honoru.
KATEGORIA Przedsiębiorca Roku/Firma Roku – biznes
FIRMA PRODUKCYJNO – HANDLOWO – USŁUGOWA „GOŁĄB” ROBERT GŁĘBOCKI
Firma „Gołąb”, której właścicielem jest Pan Robert Głębocki działa na rynku od ponad 20 lat. Przedsiębiorstwo rodzinne zajmuje się produkcją leżaków oraz sprzętu turystycznego i znane jest w kraju i za granicą. Pan Robert bierze udział w wielu wystawach i targach branżowych, podczas których prezentuje swoje produkty oraz poznaje najnowsze trendy.
Wykonywane leżaki charakteryzują się wysoką jakością. Do ich produkcji firma używa materiałów o najwyższych standardach, co gwarantuje wieloletnie i bezproblemowe użytkowanie. W swojej ofercie firma ma leżaki aluminiowe, drewniane, na kółkach, z daszkiem chroniącym przed słońcem, krzesła reżyserskie, a także model leżaków składanych do torby, bestsellerem jest ostatni produkt firmy leżak XXL GIGANT.
Co bardzo ważne firma „Gołąb” stwarza miejsca pracy oraz dba o pracowników i warunki ich pracy. Jest aktywna gospodarczo, rozwija się i urozmaica swój asortyment. Jest też laureatem licznych wyróżnień branżowych. W roku 2019 Leżak na kółkach otrzymał tytuł Produktu roku i złoty medal. Rok później firma ta została wyróżniona kolejnym złotym medalem w kategorii Gadżet reklamowy. W lutym tego roku Firma „Gołąb” zdobyła zaszczytny tytuł wystawcy roku Targów REMADAYS i kolejny złoty medal.
Prężnie rozwijająca się firma wspiera inicjatywy lokalne i aktywnie włącza się w działania organizowane na terenie Gminy Blachownia. Jest sponsorem imprez i uroczystości gminnych np. obchodów święta 11-listopada, Dni Blachowni czy Zlotów Morsów. Mieszkańcy gminy Blachownia od ubiegłego sezonu podczas imprez plenerowych również korzystają z leżaków rodzimej firmy, która wykonała je na zamówienie naszego samorządu.
KATEGORIA Platynowy Łabędź - całokształt działalności i szczególne zasługi na rzecz rozwoju gminy Blachownia.
Dh Ryszard Cierpiał
Pan Ryszard Cierpiał od 81 lat jest związany z gminą Blachownia. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej, a po uzyskaniu tytułu ślusarza rozpoczął pracę w odlewni i emalierni Blachownia. Pracę zawodową łączył z nauką. W 1980 roku ukończył z wyróżnieniem Technikum Mechaniczne dla pracujących.
Jego pasją, trwającą do dzisiaj, jest służba w straży. 23 grudnia 1965 roku stał się członkiem OSP w Blachowni i od tego czasu stale podnosił swoje kwalifikacje. Szkolił się i wspinał po szczeblach w hierarchii strażackiej, uzyskując ostatecznie stopień dowódcy plutonu. Szkolił drużyny sportowo-pożarnicze, które zajmowały zawsze czołowe miejsca w różnego rodzaju zawodach. Był opiekunem młodych druhów. Brał czynny udział w licznych akcjach, a co najważniejsze ratował ludzkie życie i mienie. Wykazując się odpornością, umiejętnością pracy w zespole, wzorowo i z wielkim zaangażowaniem przez blisko 60 lat pełnił służbę strażaka ochotnika. Był zawsze gotowy do poświęceń i niesienia pomocy potrzebującym mieszkańcom naszej gminy.
Pan Ryszard Cierpiał pasjonuje się również ceremoniałem strażackim i wojskowym.
Współorganizował uroczystości strażackie, wydarzenia jubileusze czy uroczystości kościelne - stając zawsze na czele ich przygotowań. Na prośbę władz miasta prowadził uroczystości państwowe. Zawsze chętny do pomocy, dzieli się swoja wiedzą i doświadczeniem.
Za swoje zasługi druh Ryszard Cierpiał uzyskał wiele odznaczeń państwowych, strażackich i resortowych. Dwukrotnie odznaczony był „Srebrnym Krzyżem Zasługi”. Brązowym, srebrnym i dwoma złotymi „Medalami za zasługi dla pożarnictwa”, „Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza” i „Złotym Znakiem Związku”.
Pan Ryszard Cierpiał jest osobą niezwykle pogodną i wesołą, z poczuciem humoru i z pozytywnym usposobieniem. Wśród kolegów - strażaków cieszy się autorytetem i poważaniem. Wśród mieszkańców Blachowni trudno znaleźć osobę, która nie zna Pana Ryszarda Cierpiała.
„Niezmiernie się cieszę, że w naszej wspólnocie są osoby, dzięki którym nasza Blachownia staje się miejscem atrakcyjnym, przyjaznym, ciekawym i rozpoznawalnym nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce, osoby, które wzmacniają nasze działania, pobudzają i wspierają inicjatywy obywatelskie znacząco przyczyniając się do rozwoju gminy” – mówiła Burmistrz Blachowni gratulując wyróżnionym.
Uroczystość była również okazją do wyróżnienia Statuetką Anioła instytucje i osoby spoza naszej gminy, które poprzez swoje zaangażowanie i działalność przyczyniają się do poprawy warunków życia i rozwoju naszej małej ojczyzny. W tym roku to szczególne podziękowanie otrzymali: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego Sp. Akcyjna Częstochowa Lokalna Grupa Działania „Zielony Wierzchołek Śląska” oraz dr Maria Szostak certyfikowana trenerka Placówki Doskonalenia Nauczycieli IMPULS.
Uroczystość zakończył recital Krzysztofa Niedźwiedzkiego, który przypomniał m.in. utwór S. Sojki „Tolerancja” bardzo adekwatny do wydarzenia i prezentacji aktywności społecznej, charytatywnej, edukacyjnej i gospodarczej naszych mieszkańców: „Życie nie tylko po to jest, by brać. Życie nie po to, by bezczynnie trwać. I aby żyć siebie samego trzeba dać …”