Oświadczenie Burmistrza Blachowni
Drodzy Mieszkańcy Blachowni !

Zapraszając na tegoroczne Dni Blachowni pragnę Was poinformować, że w roku bieżącym zostały one zorganizowane w formule, która ma Wam zapewnić bogatą ofertę kulturalną, rozrywkową i sportową - dopasowaną do różnych potrzeb każdej grupy wiekowej. Myślę, że każdy z Was znajdzie w programie szereg atrakcji, które pozwolą Nam mile spędzić najbliższe dwa dni.

W trosce o Wasze bezpieczeństwo i spokojny przebieg imprezy zadbałam, by zyskała ona status imprezy masowej. Bowiem w odróżnieniu od lat poprzednich ( gdzie Dni Blachowni odbywały się w zasadzie na "dziko", bez uzyskania stosownych zezwoleń i uzgodnień wynikających z liczby uczestników) priorytetem jest dla mnie zapewnienie wam spokojnych i godnych warunków do wspólnego spędzania tego czasu.

W sposób niespotykany dotychczas Dni Blachowni zostały wypromowane w mediach lokalnych w formie wielu reklam, wywiadów i publikacji. Zadbałam również, aby koszty tego wielkiego wydarzenia (pokrywane przecież z naszych wspólnych podatków) były możliwie niskie. Wymagało to pozyskania wielu sponsorów, którzy mają prawo oczekiwać również partnerskich warunków współpracy. Moje działania spowodowały, że z wstępnych szacunków wydamy z budżetu gminy na Dni Blachowni nie blisko 140 tys. zł - jak w roku ubiegłym, ale kwotę o połowę niższą.

Zapewniam Państwa, że organizując Dni Blachowni nie miałam zamiaru ograniczać, ani tym bardziej dyskryminować naszych lokalnych przedsiębiorców w działaniach podczas imprezy. Są tego liczne przykłady. Współpraca w tym zakresie nie może być jednak korzystna tylko dla jednej strony, ale musi uwzględniać także interes finansów gminy. Fakty w tym zakresie są takie, że w zeszłym roku uczestniczący w Dniach Blachowni przedsiębiorcy wnieśli do gminnej kasy łącznie 800 zł, a w roku bieżącym jest to kwota blisko 20 000 zł.

Z przykrością zatem odnotowuje fakt szkalowania urzędu i burmistrza, poprzez niszczenie plakatów wykonanych z publicznych pieniędzy promujących Nasze Święto. Jest to łamanie prawa i pogwałcenie elementarnych zasad dialogu społecznego, dlatego podjęłam już niezbędne kroki prawne w celu ustalenia i ukarania sprawców tego czynu.

Rozmawiam i wspieram lokalnych przedsiębiorców, ale jako gospodarz czuję się przede wszystkim odpowiedzialna za finanse naszej gminy i kieruję się dobrem Wszystkich Państwa, a nie indywidualnych przedsiębiorców.

Osoby zaangażowane w organizację Dni Blachowni uczyniły wszystko, aby najbliższe dwa dni były czasem wspólnych spotkań, radości, zabawy, mile spędzonego czasu... Doceńmy to !

Zapraszam do wspólnego Świętowania.

Burmistrz Blachowni - Sylwia Szymańska 27.06.2015