Audio-piknik "Nie widzę przeszkód" lekcją obywatelskiego zachowania - którą każdy człowiek powinien "przeżyć".
W Gimnazjum im. Janusza Korczaka w dniu 11. 09. 2015r. w godzinach 9- 14.30 odbył się Audiopinik pod hasłem "Nie widzę przeszkód". Impreza ta była wynikiem kilkuletniej współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem "DeFacto" niosącym pomoc osobom niewidomym. Równocześnie z zajęciami na terenie naszej placówki został zorganizowany w naszym mieście Happening pod tym samym tytułem. W realizacji zadań uczestniczyły osoby niewidome oraz wolontariusze- uczniowie gimnazjum.
Nasza współpraca ze Stowarzyszeniem ma już pewną tradycję. Nasi uczniowie systematycznie wykonują prace audiodeskrypcji ilustracji, zdjęć oraz rysunków, które służą osobą niewidomym w poznawaniu świata. Szkoła nasza jest jedną z kilkunastu placówek z całego kraju zajmujących się taką formą pomocy osobom niewidomym.

Celem inicjatywy była możliwość bardzo bliskiego poznania przez uczniów jak funkcjonują osoby niewidome w codziennym życiu, pracy czy w szkole. Warsztaty przeprowadziły osoby niewidome i wolontariusze na zorganizowanych stanowiskach edukacyjnych. Każda osoba chętna założyła zaciemniające gogle i poddała się pewnego rodzaju doświadczeniu, polegającym na wejściu w rolę "bycia osobą niewidomą"- po to by lepiej ją zrozumieć. Uruchomienie mechanizmu współodczuwania sprawiło, że lepiej rozumiemy sytuację w jakiej znajdują się na co dzień osoby z dysfunkcją wzroku i chętniej Im pomagamy! Zorganizowany na ulicach Miasta Blachowni Happening był okazją do współpracy Audio-wolontariuszy i osób niewidomych we wspólnych działaniach. Był to kolejny krok integracji młodzieży i osób niewidomych.

Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu
Obywatele dla Demokracji oraz
w ramach Programu Operacyjnego FIO 2015
Katarzyna Ciuk 16.09.2015