Przełajowa Ósemka 2015
30 sierpnia, w ostatnią niedzielę wakacji, przy ponad 30 stopniowym upale, odbyła się kolejna, już XIV edycja Przełajowej Ósemki i Mistrzostwa Makroregionu Śląskiego w Nordic Walking. Od godziny 8.30 w hali sportowej było otwarte Biuro Zawodów, gdzie wcześniej zgłoszeni zawodnicy mogli potwierdzić swój udział w imprezie, odebrać chipy niezbędne do prawidłowego pomiaru czasu i okolicznościowe koszulki.

Przed startem biegaczy, zawodników z kijami oraz zgromadzonych na trybunach stadionu kibiców powitała Burmistrz Blachowni Pani Sylwia Szymańska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Blachowni Pan Edyta Mandryk oraz Prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni Pan Jacek Chudy.

Po błogosławieństwie, o godzinie 12 zawodnicy ruszyli na trasę przełaju. Na mecie stawiło się 338 biegaczy oraz 127 zawodników Nordic Walking.

Zawodnicy pokonywali najciekawsze zakątki blachowniańskich lasów, ścieżki spacerowe przy zalewie, były trudne podbiegi, część trasy prowadziła ulicami osiedla. Oczywiście cała trasa została dokładnie zmierzona, oznakowana, każdy kamień i korzeń został zaznaczony kolorowym sprejem. Na trasie zostały rozstawione kurtyny wodne, aby sportowcy mogli się ochłodzić w ten upalny dzień.

W biegu w śród panów zwyciężył Łukasz Grajcar z Konopisk z czasem 26:57, przed Jarosławem Lubińskim z Lipna, z czasem 27:42, a trzecie miejsce zajął Jarosław Grabowski z Krzepic tracąc do zwycięzcy dokładnie 1 minutę.

Wśród Pań triumfowała Oliwia Kwaśkiewicz z Dąbrowy Górniczej z czasem 36:56, na drugim miejscu zameldowała się Agnieszka Jeż z Lelowa, przed trzecią Anna Kołodziejczyk z Częstochowy.

Marsz z kijami kolejny raz wygrał Grzegorz Dors, przed Rafałem Kozikiem i Karolem Stillerem. W marszu Pań pierwsza na mecie zameldowała się Angelika Pietrzyk. Wśród mieszkańców Blachowni triumfowali: Robert Pędziwiatr i Anita Strózik w biegu oraz Zdzisław Stawicki i Anna Krawczyk w Nordic Walking.

W marszu z kijami wystartowała Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Edyta Mandryk.

Na mecie na uczestników czekały piękne medale w kształcie 8-ki. Po dłuższej chwili oczekiwania na wyniki spowodowanej awarią zasilania, rozpoczęła się ceremonia wręczania pucharów dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Pośród uczestników imprezy rozlosowano cenne nagrody rzeczowe.

Trasę imprezy zabezpieczali druhowie z OSP Blachownia, OSP Cisie nad bezpieczeństwem czuwało pogotowie ratunkowe oraz policja.

Wszystkim zaangażowanym w organizację Przełajowej Ósemki, a także wszystkim uczestnikom DZIĘKUJEMY. Zapraszamy już za rok do Blachowni na kolejną edycję.