Wieczór poświęcony pamięci dr Longina Tarnawskiego
Piątkowy wieczór w Miejskim Domu Kultury w Blachowni był wyjątkowy, a to za sprawą koncertu poświęconego pamięci doktora Longina Tarnawskiego, lekarza kardiologa i internisty, wielkiego społecznika, który pomagał bezinteresownie mieszkańcom naszego miasta i nie tylko, był też ofiarodawcą na rzecz budowy kościoła w Blachowni.

Zgromadzonych gości, najbliższą rodzinę doktora, mieszkańców i władze gminy przywitał i zaprosił do wysłuchania koncertu Zygmunt Kandora, reprezentujący Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich, pomysłodawca projektu, wspaniały działacz społeczny i samorządowiec, dzięki któremu m.in. mogliśmy poznawać dzieje Blachowni.

Na scenie w pięknym i podniosłym wykonaniu utworów Haendla, Mozarta, Verdiego, Glucka, Cuello Piraquibisa i Bacha wystąpiły: solistka Miranda Gołębiowska-Exner - mezzosopranistka występująca na scenach całej Europy oraz Magdalena Zubrzycka wiolonczelistka.

W przerwie koncertu Prezes Zarządu Fundacji Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich Arkadiusz Chodorowski wręczył Burmistrzowi Blachowni Sylwii Szymańskiej dokument powierzający pod opiekę ławeczkę poświęconą pamięci dr Tarnawskiego.

Podczas koncertu nie zabrakło wzruszających chwil. Ze sceny postać dziadka i jego umiłowanie do wiolonczeli wspominał Longin Cichocki, dziękując również wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia w ten sposób przodka. Wnuczki i prawnuczki doktora zostały obdarowane białymi różami.

Koncert zakończył się długimi oklaskami na stojąco, ale to jeszcze nie był koniec tego wieczoru.
Uczestnicy koncertu dotarli do skweru im. dr Longina Tarnawskiego, gdzie przy ławeczce poświęconej jego pamięci rodzina wspominała postać i życie wielkiego blachownianina. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia władz miasta, wykonawców piątkowego koncertu, organizatorów całego przedsięwzięcia z rodziną doktora.

Projekt "Ławeczka dr Tarnawskiego" został zrealizowany przez Fundację Odział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich przy wsparciu: WBK Bank Zachodni, Muzeum Historii Polski w ramach zadania "Architekci naszej rzeczywistości", patronat projektu objęło Miasto Blachownia. Celem projektu jest odzyskanie pamięci społecznej o dr Longinie Tarnawskim, człowieku nietuzinkowym, o wielkim sercu i umyśle, któremu Blachownia zawdzięcza po części swój wygląd, architekturę, a także wzorzec społecznika, wolontariusza i niezłomnego Polaka. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie www.czwarty.com - link dostępny poniżej.


Sylwetka dr Logina Tarnawskiego
Dr Longin Tarnawski urodził się 12 grudnia 1883 roku w Monasterzycach. Do szkoły uczęszczał w Humaniu, gdzie kończył również gimnazjum. W 1909 roku otrzymał tytuł lekarza. Po ukończeniu studiów pracował w Instytucie Medycyny w Kijowie. Podczas I wojny Światowej został wcielony do wojska i pełnił funkcję lekarza wojskowego na Krymie.

W czasie rewolucji październikowej mieszkał w Humaniu z żoną Marią i córkami Anną, Janiną i Zochną. W roku 1922 dr Tarnawski otrzymał pozwolenie od władz Radzieckich na wyjazd do Polski wraz z żoną i córkami. W drodze do Polski zmarła córka Zofia.

Po przyjeździe do Polski w 1926 roku osiedlił się w Blachowni, gdzie wybudował zaprojektowany przez siebie dom.

Po wybuchu wojny dom Tarnawskich został zajęty przez komisarza Landratu Blachstadt, a rodzina została wysiedlona. W obozie koncerntracyjnym w Oświęcimiu hitlerowcy zamordowali córkę Danutę. Pod koniec wojny dom został podpalony przez szabrowników. Dom udało się odbudować.

Dr Longin Tarnawski zmarł w wieku 77 lat - 21 kwietnia 1961 roku, został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Blachowni.
Urząd Miejski w Blachowni 31.07.2015
LINKI
Strona internetowa Odziału Terenowego Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich
GALERIA ZDJĘĆ