Mistrzostwa Świata Modeli NSS w Banku
W dniach od 6 do 14 lipca 2015 roku w Węgierskiej miejscowości Bank odbywały się Mistrzostwa Świata redukcyjnych modeli pływających klas NS i NSS. Wśród zawodników z całego świata znalazła się też liczna reprezentacja naszego kraju, w skład której weszło trzech kolegów z HMKŻ "39-er" w Blachowni - Jan Kmiecik, Marek Stala i Marek Kołaczyk. Dla Polski tegoroczne mistrzostwa były bardzo udane ponieważ nasza kadra wywalczyła łącznie 12 medali: 4 złote, 5 srebrnych, 3 brązowe. Jest to największy od dwudziestu lat sukces polskich modelarzy a biorąc pod uwagę wyniki poprzednich mistrzostw świata, nasi zawodnicy są bardzo mocną ekipą i zaczynają się liczyć w świecie. Wysiłek ten został doceniony i za dwa lata Mistrzostwa Świata odbędą się w Polsce, a dokładniej w Ornecie na Mazurach.

Reprezentanci naszego klubu startowali w Banku modelami żaglowymi - Jan Kmiecik i Marek Stala debiutowali na zawodach tej rangi a Marek Kołaczyk na poprzednich Mistrzostwach Świata wywalczył dwa medale (brązowy w klasie NSS-A modeli z żaglami bermudzkimi i srebrny medal w klasie NSS-D modeli wielokadłubowych). Nasi debiutanci w tym roku startowali w klasie NSS-A (żagle trójkątne) i zajęli miejsca: Jan Kmiecik - 6, a Marek Stala - 9 (startowało 12 zawodników). Bardziej doświadczony kolega, Marek Kołaczyk swoim nowym modelem "Runa IV" w Klasie NSS-B z żaglami gaflowymi zdobył v-ce Mistrzostwo Świata.

Modelarstwo żaglowe zdobywa sobie coraz większą popularność i konkurencja rośnie z roku na rok, a zawodnicy wystawiają do zawodów coraz ciekawsze modele.