Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – Biblioteka inspiruje

Od 8 do 15 maja trwał Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a partnerami są m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa oraz Instytut Książki. Podstawowym celem tej akcji jest promocja czytelnictwa i bibliotek oraz podkreślenie roli bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji społeczeństwa.

Biblioteka Miejska w Blachowni przyłączyła się do obchodów tegorocznej edycji wychodząc z ofertą nie tylko do najmłodszych, jak dotychczas, ale również do dorosłych mieszkańców naszej gminy. Zorganizowała cykl spotkań tematycznych z osobami, które mają swoją pasję i w ramach wolontariatu zgodziły się przekazać swoją wiedzę i umiejętności innym mieszkańcom. Podczas pierwszego, poniedziałkowego spotkania dietetyk, Pani Aleksandra Kulasiewicz opowiadała o ogólnych zasadach zdrowego odżywiania się i jego znaczeniu dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dopełnieniem tego tematu było spotkanie z Panem Krzysztofem Borowskim, który zachęcał do codziennej aktywności fizycznej. Przedstawiał swoje osiągnięcia sportowe, promując Blachownię nie tylko w kraju, ale na arenie międzynarodowej. W środę o swej pasji opowiadał Pan Jacek Jędrecki, przedstawiając swoją twórczość. Wernisaż jego fotografii trwa w Bibliotece do końca maja. Podczas kolejnego spotkania o swoich podróżach opowiadał pasjonat przyrody Pan Tomasz Ściubidło. Zwieńczeniem obchodów Tygodnia Bibliotek w Blachowni był wieczór poetycki, podczas którego Pani Lidia Godowska przedstawiła swoje wiersze.

Oprócz popołudniowych spotkań dla dorosłych mieszkańców Blachowni, w każdy dzień Tygodnia Bibliotek do południa gościliśmy grupy dzieci z pobliskiego przedszkola i szkoły podstawowej. Podczas tych wizyt, najmłodsi tworząc wesoły pociąg zwiedzili Bibliotekę, poznali zasady wypożyczania książek i wysłuchali wierszy i opowiadań czytanych przez dyrektor Biblioteki Panią Renatę Gajlewicz.

Z biegiem czasu biblioteki zmieniają swój wizerunek. Z dnia na dzień stają się nie tylko miejscem, gdzie wypożycza się książki, ale też miejscem, które oferuje różnorodne formy spotkań z mieszkańcami. Biblioteka, jako instytucja kultury, udowadnia, że można w niej tworzyć, poszerzać swoją wiedzę, horyzonty i uczestniczyć w spotkaniach tematycznych spędzając przy tym miło czas – po prostu biblioteka inspiruje do działań.

Dyrektor i pracownicy Biblioteki w Blachowni jeszcze raz serdecznie dziękują Paniom Aleksandrze Kulasiewicz i Lidii Godowskiej oraz Panom Krzysztofowi Borowskiemu, Tomaszowi Ściubidło i Jackowi Jędreckiemu, którzy jako mieszkańcy Blachowni wyrazili zgodę na aktywny udział w XIII Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek. Poświęcili bezinteresownie swój czas, przekazując swoją pasję w nadziei, że kogoś zainspirują do działań i zmian w swoim życiu.

 

                                                                                                                                                   Katarzyna Ul