Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

UWAGA NA PORYWISTE WIATRY,SPADEK CIŚNIENIA ORAZ ZAWIEJE I ZAMIECIE ŚNIEŻNE

W ostatnim czasie nieustannie mamy do czynienia z załamaniami pogody, ale to nadchodzące będzie spośród nich najbardziej nieprzyjemne i jednocześnie niebezpieczne, bo nie dość, że będzie obficie padać, to jeszcze porywiście wiać.

 

Apogeum ostatnich wahań pogody nastąpi w czwartek (18.01) oraz w nocy z czwartku na piątek (18/19.01), gdy nad północną Polską będzie przechodzić głęboki niż atmosferyczny. W jego centrum ciśnienie spadnie nawet o 20 hPa i to w ciągu zaledwie 6 godzin. Rzadko kiedy mamy do czynienia z tak dużym spadkiem ciśnienia, w tak krótkim czasie.

Nie dość, że niekorzystnie wpłynie to na nasze samopoczucie, to jeszcze związany z tym będzie szereg bardzo gwałtownych zjawisk atmosferycznych, które mogą powodować szkody. Przede wszystkim będzie to porywisty wiatr, który na większym obszarze kraju będzie osiągać w porywach do 50-70 km/h.

Prognozuje się, że najmocniej powieje między czwartkowym (18.01) wieczorem a piątkowym (19.01) porankiem, początkowo w województwach zachodnich, a następnie centralnych i południowych. Tam podmuchy mogą osiągać 80-90 km/h.

Największe porywy wiatru pojawią się podczas przechodzenia tzw. frontu szkwałowego, któremu lokalnie mogą towarzyszyć burze o donośnych grzmotach. Porywistemu wiatrowi towarzyszyć będą intensywne opady śniegu, przechodzące wraz z ociepleniem w deszcz ze śniegiem i w sam deszcz. Nie można wykluczyć, że wystąpią też burze śnieżne, czyli błyskawice podczas opadów śniegu (nie muszą być one intensywne).


Data publikacji: 17-01-2018