Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Tarcza 4.0 dla częstochowskich samorządowców. Także dla gminy Blachownia

Gmina Blachownia otrzyma ponad 1,6 mln zł na inwestycje z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Środki mają pomóc samorządowi w realizacji inwestycji lokalnych i stanowią rekompensatę za dochody utracone z powodu pandemii.

Symboliczne bony przedstawicielom samorządów powiatu częstochowskiego wręczyła w miniony piątek, 26 czerwca Lidia Burzyńska, poseł na Sejm RP podczas spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie. Bon dla gminy Blachownia odebrał Sekretarz Dariusz Wojciechowski.

Wysokość bonów otrzymanych przez poszczególne samorządy, zależy m.in. od powierzchni i liczby ludności poszczególnych gmin, powiatów oraz miast. Łączna kwota, jaka może wpłynąć do budżetu lokalnych jednostek, po złożeniu aplikacji w sierpniu tego roku, to ponad 24 mln zł.

 Resort rozwoju wylicza, że w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 6 mld zł, z czego 5 mld będą mogły otrzymać gminy, a 1 mld – powiaty. Będzie to Tarcza dla Samorządów, dzięki której będą mogły zostać zrealizowane lokalne inwestycje.

 Jak wyjaśnił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, zapowiadając uruchomienie tych środków, stanowić będą one impuls rozwojowy, po to, aby samorządy nie rezygnowały z części inwestycji lokalnych, których realizacja stanęła pod znakiem zapytania przez wzgląd na wybuch epidemii Covid-19.

To są pieniądze, które zostaną na wniosek samorządu wprost wypłacone, po to, aby wspierały te inwestycje, które samorządy mają w swoich budżetach zaplanowane na 2020 rok i w wieloletnich prognozach finansowych. Zależy nam bardzo na tym, aby te inwestycje planowane, inwestycje lokalne miały szansę pełnej realizacji. Te środki mogą być również dodatkowym wsparciem do inwestycji do dotacji rządowych, chociażby do takiego funduszu jak Fundusz Dróg Samorządowych (…) To jest Tarcza dla Samorządu i chcielibyśmy, żeby samorządy mogły z tego w jak najprostszej, w jak najszybszej formie skorzystać – mówił wojewoda Jarosław Wieczorek.

 

 

 

 


Data publikacji: 29-06-2020