Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Światowy Dzień Wiedzy nt. Autyzmu

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, w którym ważną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Choroba polega na odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata, ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem, subiektywnym poczuciu odizolowania. Tak naprawdę słowo „autyzm” jest pojęciem zbiorczym obejmującym szerokie spektrum autystyczne autyzm wczesnodziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera itp.

2 kwietnia, z inicjatywy Kataru popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Z tej okazji organizowane są akcje ''Zapal się na niebiesko dla autyzmu''. W tym dniu w wielu miejscach na całym świecie niebieski kolor staje się symbolem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.

W tym roku Biblioteka Miejska oraz Filia wraz z innymi miejscowymi instytucjami również przyłączyła się do obchodów tego Święta. W oknach budynków pojawiły się niebieskie motyle i kwiaty, a przed wejściem powieszono niebieskie balony. W czytelni Biblioteki udostępnione są książki dotyczące autyzmu: Pisula O.- „Małe dziecko z autyzmem”, Teitelbaum O.- „Czy moje dziecko ma autyzm?”, Bragdon A.D.- „Kiedy mózg pracuje inaczej: ADHD, alkoholizm, autyzm, déjà vu, dysleksja, leworęczność, słuch absolutny, pamięć fotograficzna, sezonowe zaburzenie afektywne, synestezja”, „Wielka encyklopedia zdrowia rodziny”, Renz-Polster H.- „Encyklopedia zdrowia dziecka”, Seligman M.- Psychopatologia”.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do przyłączenia się do akcji.

Światowy Dzień Wiedzy nt. Autyzmu