Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Samorządy podejmą temat dzików. O działania alarmowała do starostwa gmina Blachownia

Starostwo Powiatowe w Częstochowie organizuje w przyszłym tygodniu spotkanie poświęcone dzikom, które stały się utrapieniem dla wielu samorządów. Także dla gminy Blachownia. Mieszkanki i Mieszkańcy od wielu miesięcy alarmują, że się boją, bo zwierzęta te na dobre zadomowiły się na ulicach miasta. 

Zgodnie z prawem dzikie zwierzęta są własnością Skarbu Państwa, nie samorządu. Dlatego gmina Blachownia już dwukrotnie zwracała się do Starostwa Powiatowego w Częstochowie o podjęcie działań w celu zapewnienia Mieszkankom i Mieszkańcom bezpieczeństwa. Blachowniański samorząd zwrócił uwagę, że dziki bytujące na terenach zurbanizowanych powodują straty, m.in. niszczą trawniki, rozrzucają śmieci, podkopują urządzenia na placach zabaw, czy przemieszczają się po drogach sprowadzając niebezpieczeństwo na pieszych i kierowców.

Gmina powiadamiała też policję, nadleśnictwo i służby weterynaryjne.

- Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby odłowienie dzików i wywiezienie ich z miasta, ale realizację tego zadania trzeba zlecić zewnętrznej firmie, a to są spore koszty. Gmina nie jest uprawniona do ponoszenia takiego wydatku – mówi Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska. - Dlatego cieszę, że zostało zorganizowane spotkanie w tej sprawie w starostwie. Mam nadzieję, że wreszcie zostanie wypracowane rozwiązanie tego problemu.

Burmistrz Blachowni apeluje do Mieszanek i Mieszkańców o ostrożność i rozwagę, a przede wszystkim o niedokarmianie dzikich zwierząt i niewyrzucanie odpadków poza pojemniki na śmieci. To przede wszystkim łatwy do zdobycia pokarm wabi zwierzęta i niestety, tym sposobem zachęca je do odwiedzin zamieszkałych terenów.


Data publikacji: 15-07-2020