Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Dzieje się w Bibliotece!

Lata w Bibliotece 2018” już za nami…

Za nami wakacyjne zajęcia dla dzieci. Przez dwa miesiące działo się dużo. We wtorki wspólnie zwiedzaliśmy m.in. Egipt, Meksyk, Włochy, Francję. Na pamiątkę każdej podróży uczestnicy wykonywali upominki, przy robieniu których nie zabrakło dużej dozy kreatywności i dobrej zabawy. Na czwartkowych spotkaniach świetnie się bawiliśmy układając z kolorowych kubeczków przeróżne kształty. Każde dziecko mogło zrelaksować się przy ciekawej grze planszowej i tak lubianych przez dzieci kolorowankach. Podczas zajęć nie mogło zabraknąć głośnego czytania oraz zabaw ruchowych. Po każdym spotkaniu, każde dziecko otrzymało słodki upominek. To koniec naszych wspólnych zajęć wakacyjnych, ale z pewnością  pozostaną w naszych pamięciach na długi czas. Wszystkim Dzieciom i Rodzicom dziękujemy za spędzony czas!

Rajd „Odjazdowy Bibliotekarz” 2018

W sobotę 18 sierpniaw Blachowni znowu zrobiło się pomarańczowo! To już czwarty raz miłośnicy książek i rowerów wzięli udział w rajdzie „Odjazdowy Bibliotekarz”. W tym roku przejechaliśmy ulicami naszego miasta kierując się w stronę miejscowości Klepaczka. Tam mogliśmy podziwiać maszt radiowy RTCN Klepaczka o wysokości 340 metrów. Kolejnym etapem naszego rajdu było zwiedzanie zabytkowego drewnianego kościoła pw. świętego Mikołaja w Truskolasach. Pochodzi on z I połowy XVIII wieku, w którym znajdują się: słynący niegdyś z cudów obraz Matki Boskiej Truskolaskiej oraz polichromia wykonana przez Stanisława Ligonia. Następnie wyruszyliśmy w stronę Boru Zapilskiego i Czarnej Wsi, gdzie znajduje się cmentarz z ogrodzeniem i kaplicą cmentarną z 1937 roku. Węglowice, to kolejny punkt rajdu, gdzie odpoczęliśmy przy basenie Zespołu Szkół z 200-letnią tradycją. Rajd tradycyjnie zakończyliśmy na placu OSiR-u przy ognisku piekąc kiełbaski. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za mile spędzony z nami czas i zapraszamy za rok!

Narodowe Czytanie 2018

8 września 2018 już po raz piąty Biblioteka Miejska w Blachowni włączyła się do zainicjowanej przez Prezydenta RP ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy ostatnią powieść Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czytane były również wybrane teksty Antologii Niepodległości. Fragmenty „Przedwiośnia” przeczytali zaproszeni goście: Burmistrz Blachowni Pani Sylwia Szymańska, Pani Jolanta Bereszyńska, Pani Bożena Synowicz, Pani Danuta Pietrzak, Pani Ewa Kalisz, Pani Edyta Mandryk oraz Pan Stanisław Domański. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona „Przedwiośniu” oraz twórczości pisarza. Dostępna była również pamiątkowa pieczęć. Każdy z uczestników, który przyszedł z własnym egzemplarzem książki mógł go opieczętować. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie. Zapraszamy za rok!