Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Burmistrz Blachowni w sprawie toru Wyrazów: Konieczny kompromis

Tor Wyrazów jest użytkowany przez pasjonatów motoryzacji od kilkudziesięciu lat. Początkowo służył cartingowcom i dysponował homologacją, był jedynym znanym w Polsce południowej torem treningów i wyścigów cartingowych. Jeździło tu wielu znanych polskich kierowców, w tym Robert Kubica i Bartłomiej Mirecki.

Pod koniec lat 90. tor stracił homologację i zaczął podupadać. Trwały debaty na temat jego przyszłości, bo nie wiadomo było, co zrobi z nim właściciel, czyli Skarb Państwa. Niewiadomą pozostawał też przebieg sąsiadującej z nim autostrady A1.

Kilka lat temu wszystko się jednak zmieniło. Właścicielem terenu, na którym znajduje się tor w Wyrazowie, stała się gmina Blachownia - to wojewoda śląski skomunalizował go na rzecz blachowniańskiego samorządu. Budowa autostrady też nie zagroziła losom toru Wyrazów. Dlatego można było pomyśleć o jego modernizacji.

W grudniu 2018 roku Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska, Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Prezes Automobilklubu Częstochowskiego Marcin Stryczak podpisali porozumienie, którego celem ma być stworzenie w Wyrazowie wielofunkcyjnego profesjonalnego toru. Skąd wziąć na to fundusze? Porozumienie założyło pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel. Wiadomo było jednak, że to inwestycja za kilkadziesiąt milionów złotych, której nie da się zrealizować w rok czy nawet dwa.

Obecnie, w związku z wciąż trwającą budową autostrady A1, wstęp na tor Wyrazów jest zakazany. Młodzi ludzie nadal jednak z niego korzystają. Budzi to sprzeciw okolicznych Mieszkańców, którzy skarżą się na hałas. Nie podoba się to także gminie Blachownia, która jako właściciel terenu protestuje, by ktokolwiek samowolnie użytkował tor.

Nielegalne jazdy doprowadziły w ostatnim czasie do interwencji policji. To spowodowało, że środowisko motoryzacyjne w całej Polsce zawrzało. W mediach społecznościowych pojawiły się nawet nieprawdziwe informacje, że gmina Blachownia chce zlikwidować tor, a teren sprzedać.

W niedzielę 9 lutego Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska i Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Hreczański spotkali się na torze w Wyrazowie z młodymi pasjonatami motoryzacji, by kategorycznie zdementować te pogłoski i ich uspokoić.

- Nieprawdą jest, że chcemy zlikwidować tor lub sprzedać teren. Przeciwnie, prowadzimy działania, by doprowadzić do rewitalizacji całego terenu oraz modernizacji toru - mówiła Burmistrz Sylwia Szymańska. - Jednak wtargnięcie na tor bez zgody właściciela, bez poinformowania go o tym zamiarze i korzystanie z niego samowolnie, uważam za naruszenie prawa. Jazda na torze będzie możliwa po zakończeniu budowy węzła autostradowego, ale tylko pod warunkiem przestrzegania regulaminu toru, który mam nadzieję – wspólnie wypracujemy. Konieczny jest kompromis między interesem fanów motoryzacji a dobrem okolicznych mieszkańców, którzy skarżą się na hałas. Jestem przekonana, że da się to pogodzić. Musimy jednak rozmawiać, niekoniecznie w mediach społecznościowych.

Burmistrz zaprosiła przedstawicieli środowiska, które chce korzystać z toru, do rozmowy w Urzędzie Miejskim w Blachowni. Przekazała też pasjonatom motoryzacji informacje na temat obecnego stanu przygotowań do modernizacji toru Wyrazów.

- Gmina Blachownia przygotowuje się obecnie do złożenia wniosku o dofinansowanie modernizacji toru w perspektywie unijnej na lata 2021-2027 – mówiła Burmistrz Sylwia Szymańska. - Zgłosimy ją jako inwestycję kluczową dla subregionu północnego województwa śląskiego, bo jej znaczenie będzie ponadlokalne. Kluczową czyli pozakonkursową.

Burmistrz Blachowni podkreśliła też, że inwestycja zrealizowana przy pomocy środków unijnych z założenia musi być ogólnodostępna.

Pasjonaci motoryzacji, którzy wzięli udział w niedzielnym spotkaniu, tak je podsumowali na facebookowej stronie Polskie Tory Wyścigowe:

- W ludziach, którzy są przywiązani do tego obiektu, pojawiła się obawa, iż mimo zapowiedzi przywrócenia temu miejscu dawnej świetności - a nawet rozbudowy, miejsce zostanie przez zarządzających nim zapomniane, a może nawet zlikwidowane. Dziś na torze spotkali się licznie Ci, którym los tego miejsca nie jest obojętny. Pojawiła się Pani Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska, przedstawiciele mieszkańców oraz użytkownicy toru. Doszło do porozumienia! W najbliższym czasie w urzędzie miasta ma odbyć się spotkanie władz z mieszkańcami oraz grupą młodych pasjonatów motorsportu. W tym miejscu pragniemy podziękować Pani Burmistrz za postawę i otwartość na dialog. Chcielibyśmy podziękować również wszystkim, którzy pojawili się dziś na torze i wszystkim, którzy temat śledzą na naszym profilu. Myślę, że z takimi "ludźmi motorsportu" dbającymi o interesy tego miejsca, możemy być spokojni o jego przyszłość!


Data publikacji: 10-02-2020